Doğan'ın Mucitleri

Filler zıplayamayan tek memelidir.

Geleneksel Rüzgar Arabası Tasarım Yarışması

Rüzgarını Yarat, Arabanı Uçur!

“Doğa’nın Mucitlerinin”  bu ayki yarışması “RÜZGÂR ARABASI” adını taşıyor. Bu kez mucitler, espri anlayışları ve üstün hayal güçleri ile sürtünme kuvvetine meydan okuyacaklar.

Yarışmanın Amacı

Sadece rüzgâr enerjisi ile gidebilen öyle bir araba yapın ki, 3 metre uzunluğundaki pistin sonuna hızla ulaşsınve en azından 1 adet bozuk “1 lirayı” taşıyabilsin. Yarışmayı verimi en yüksek olan, yani taşıdığı yükün, mesafeyi kat etme süresine bölünmesiyle elde edilecek olan oranı en yüksek tasarım kazanacak.
PUAN HESAPLAMA: TAŞIDIĞI para sayısı / SÜRE (sn) x 100

Yanıcı ve patlayıcı maddeler dışında her türlü malzeme kullanılabilir. Yanıcı ve patlayıcı maddeler hakkında bilgi almak isterseniz doğanın mucitleri klübü öğretmenine başvurabilirsiniz.

Kurallar ve Genel Uygulama

1. Yarışma Doğa Kolejlerinde öğrenim gören 4., 5., 6. ve 7., 8. sınıf öğrencilerine açıktır.
2. Başvurular başvuru formunun doldurulup ……. günü mesai bitimine kadar yapılabilir. Ekte yer alan başvuru formunu doldurarak fen ve teknoloji dersi öğretmenlerine şahsen vererek başvurunuzu yapabilirsiniz.
3. Yarışmaya ister bireysel isterseniz iki kişilik ekip halinde katılabilirsiniz.
4. Yarışmacılar, yarışma alanına malzemelerini ham haliyle getirirler. Yarışmacılar, getirdikleri malzemeleri kullanarak yarışma alanında tasarımlarını kendileri uygulayacaklardır. Önceden uygulanmış tasarımlar elenir.
5. Yarışmanın başında malzemeler ve kullanılacak bozuk 1 Liralar, yarışma hazırlıkları öncesinde kontrol edilecektir. Bütün yarışmacılara malzeme onayları verildiğinde yarışma başlar.
6. Rüzgar arabası tasarımlarının hazırlanması için yarışmacılara 1 saat 15 dakika süre verilir. Bu süre yarışma organizatörünün “başla” komutu ile başlar ve “bitti” komutu ile biter. Tüm yarışmacılar düzeneklerini hazırlamaya aynı anda başlar ve bitirirler.
7. Yarışmacıların başvuru formunda belirttikleri ve kabaca çizdikleri tasarımı uygulamaları gerekir. Uygulamada yapılacak küçük değişiklikler yarışma organizatörüne uygulama öncesinde bildirilmelidir.
8. Yarışmacılar düzeneklerini hazırladıktan sonra sergi aşamasına geçilir.  Bütün düzenekler hakemler için sergilenir. Hakemler kullanılan bozuk paraları kontrol ederler ve her bir düzeneğe “estetik” ve “sıra dışılık” puanları verirler. Sergileme süresi 15 dakikadır.
9. Rüzgâr oluşturma: Yarışmacıların arabalarını hareket ettirmeleri için kendi rüzgârlarını oluşturmaları gerekmektedir. Rüzgâr oluşturmaları için yarışmacılara 40x30 cm ebatlarında sert karton verilecektir. Rüzgâr, kartonların yelpaze olarak kullanılması ile üretilecektir. Rüzgârın oluşturulması sırasında yelpazenin arabaya dokunarak temas etmemesi gerekmektedir.
10. Kronometre organizatörünün “başla” komutu ile başlar ve arabanın tamamınınpistindışına çıkması ile biter. Bu sırada yarışmacıların arabalarına yelpazeleriyle veya dokunarak teması kural dışı kabul edilir ve yarışmacılar elenir. Eğer araba pistin sınır çıtalarını aşıp dışarı çıkarsa, bir kereye mahsus olmak üzerearabalarına müdahale etmelerine izin verilecektir. Yarışmacılar arabalarınınpist dışına çıktığı sınır hizasından yarışamaya devam edebileceklerdir.Ancak bu sırada kronometre çalışmaya devam edecektir.
11. Pistin ile ilgili özellikler: Yarışmanın yapılacağı zemin 3 m uzunluğunda 60 cmgenişliğindedir. Desensiz mineflo yüzeyle kaplıdır. Pistin bulunduğu platform zemin seviyesinde ve yatayla açı yapmayacak şekilde duracaktır. Arabaların pist dışına çıkmasını engellemek amacıyla platformun her iki yanı 5 cm yüksekliğinde çıtalarla sınırlandırılmıştır.Pistin ebatları Şekil 1’deki gibidir.
12. Rüzgâr arabaları, en fazla 40 cm genişliğinde tasarlanmalıdır. Uzunluğu ve yüksekliği konusunda herhangi bir sınırlandırma yoktur.
13. Bütün arabalar yarıştıktan sonra hakemler 15 dakika içinde toplanıp ve ödüllerin verileceğine karar verirler.

Ödüller
İlk üç dereceye giren yarışmacılara, 1.’lik, 2.’lik ve 3.’lük ödülleri var. Bunun dışında“En estetik tasarım”,“En sıra dışı tasarım”,“En Planlı takım”, “En yardımsever takım”, “En çevreci takımlar” ayrıca ödüllendirilecektir. 


Şekil 1: Rüzgar Arabası Pistinin Yapısı

Yarışma Organizasyonları

  • Fen Parkı Tasarım Yarışması Sonuçları!

    Doğa Koleji'nin düzenlediği Türkiye genelinde tüm ilköğretim öğrencilerinin katılımına açık olan "Model Tasarım Yarışması'nın sonuçları ve finalistleri belli oldu. Sonuçları görmek için tıklayınız.

Haber Listemize Üye Olunuz.